Як позначилися на ринку праці девальвація і міграція з Донбасу

Сьогодні кожен деcятий із тих, хто шукає роботу через Інтернет, − переселенець із зони військового конфлікту

Девальвація національної валюти з 12,9 гривень до 25,5 за півроку − не привід підвищувати оплату праці. За даними дослідження, проведеного Міжнародним кадровим порталом HeadHunter Україна, за минулі шість місяців у 48% «білих комірців» зберігся рівень зарплати, актуальний на жовтень 2014 року.

Опитування проводилося в січні-лютому 2015 року, в ньому взяли участь 1817 респондентів. Підвищення зарплатні, за даними хантерів, удостоївся кожен п'ятий співробітник. Більше 20% підвищення склало у 29% опитаних, в діапазоні 11-20% − у 34% респондентів. 20% працівників декларують зростання зарплат на 6-10%, і в 16% опитаних вона підвищилася в межах 5%.

Про скорочення зарплати при константі посадових обов'язків кажуть 14% опитаних, ще 3% констатують зниження доходу при паралельному зменшенні обсягу роботи. Дельта скорочення склала в основному близько 20%. В основному урізання зарплат торкнулися сфери консалтингу, автомобільного рітейлу та нафтогазової галузі.

За оцінкою голови правління «Рено Україна» Яни Міненко, авторинок впав на 78%. «На негативну динаміку продажів вплинули конфлікт на сході країни, девальвація національної валюти і, як наслідок, − різке зниження купівельної спроможності», − пояснює вона.
На ринок праці та рівень оплати праці впливають внутрішньо переміщені особи, кількість яких, за даними Агентства ООН у справах біженців, на кінець лютого, досягла в Україні 1,4 млн осіб. Більшість працездатних переселенців вибрали новим місцем проживання столицю і західні області − Львівський, Івано-Франківський та Чернівецький регіони.

«Зарплати для переселенців об'єктивно мають бути вищими, ніж у місцевих, тому що у них більші витрати − необхідно орендувати житло», − зазначає Сергій Марченко, директор із розвитку сайту для пошуку роботу Work.ua. Поки що такий підхід − швидше виняток. При середній заробітній платі по Києву в 6480 гривень середня зарплата, яку пропонують переселенцям, − 6560 гривень. При цьому в Одесі різниця між зарплатами, які пропонують роботодавці місцевим жителям і переселенцям, становила близько 1000 гривень на користь останніх.

Як зазначає Марченко, незважаючи на поширений в суспільстві стереотип про «насторожене» ставлення до переселенців, близько 90% роботодавців декларують готовність найняти співробітників із середовища внутрішньо переміщених осіб. Із 636 роботодавців, які взяли участь в опитуванні, лише 13,2% не планують наймати працівників-переселенців. «Не можна сказати, що немає випадків, коли до переселенців ставляться насторожено, оскільки це все-таки конкуренти на ринку праці. Але радує, що таких небагато», − додає він.

На сьогодні кожен 10-й із тих, хто шукає роботу в мережі Інтернет, − переселенець. Згідно зі статистикою Work.ua, із 33 760 резюме, створених з 18 лютого − 3114 позначені як резюме внутрішньо переміщених осіб. Серед професій, які пропонуються переселенцям, − менеджери з продажу, продавці-консультанти, торговий представник, менеджер по роботі з клієнтами, оператор колл-центру.